PRODUKTY:

Řekli o nás...

Air Technology, s.r.o.

Díky spolupráci s Bénéficielle mnohem efektivněji rozvíjíme náš tým spolupracovníků a to jak v oblasti obchodní , tak projektové či realizační.
Ing. Petr Polách, MBA, Business development manager


Agentury pomáhají řešit nedostatek lidí.

Investiční projekty v České republice mohou brzy narazit na kritický nedostatek vhodných pracovníků. Chybí nejen odborníci, ale i manuální pracovníci – kvalifikovaní i nekvalifikovaní. Velké investiční aktivity, jaké v ČR chystají např. společnosti Nexen či Amazon, proto mohou být zásadně ohroženy. Více zde.

Za rekordně nízkou mírou nezaměstnanosti je především silný růstu ekonomiky vytvářející nová pracovní místa. Tuzemskou ekonomiku přitom táhne především automobilový a strojírenský průmysl. Zároveň však zůstává rekordní počet pracovních míst neobsazených – na vhodné kandidáty čeká více než 102 000 nových pracovních příležitostí. Jednou z překážek jejich obsazení je tradičně nízká ochota Čechů dojíždět za prací.

Neochota dojíždět za prací

Češi nechtějí za prací dojíždět dále než 50 km. Kolem velkých regionálních center – Prahy, Plzně, Liberce, Ústí nad Labem, Jihlavy, Brna a Ostravy – proto nejsou v okruhu 50 km prakticky žádní potenciální zaměstnanci.

„Češi jsou co do mobility velmi rigidní, např. nejsou ochotni dojíždět za prací z nezaměstnaností postiženého Šumperska do Ostravy, kde jsou stovky neobsazených pracovních pozic. Situaci komplikuje i nedostatek vhodných ubytovacích kapacit, dříve běžné závodní ubytovny zmizely. Průmysl ale zároveň nemůže přejít tam, kde je volná pracovní síla, jako např. na Bruntálsko nebo Jesenicko, protože zde není vhodná infrastruktura pro ekonomický rozvoj – chybějí třeba silnice vhodné pro kamiónovou dopravu,“ říká k situaci Adrian Suchánek, personální ředitel Wincott People, agentury poskytující personální leasing hlavně do automobilového a strojírenského průmyslu.

Zajišťují firmám flexibilní řešení

Problém pomáhají řešit personální agentury, které nepřetržitě hledají nové vhodné volné pracovníky, školí je a nabízejí na potřebná místa. „Z několika tisíc oslovených kandidátů se dohodneme se dvěma až třemi sty pracovníky. Je to tedy časově, personálně i finančně velmi náročný proces, který však zajišťuje firmám, jejichž rozvoj by byl jinak ohrožen, flexibilní řešení,“ vysvětluje Suchánek.

Poptávka po agenturních zaměstnancích je obrovská. „Náš obrat roste meziročně o desítky procent. Co do struktury se automobilový průmysl podílí na našem byznysu 58 %, těžké strojírenství 37 %. V loňském roce jsme zajistili práci třem tisícovkám pracovníků, letos očekáváme, že to bude asi o 15 % více. Růstový potenciál ale ještě zdaleka není vyčerpán – podle údajů Odborového svaz KOVO tvoří v Evropě agenturní pracovníci 1,6 procenta lidí z pracující populace, v ČR je to nyní asi 0,7 procenta,“ doplňuje Suchánek.

Odborníci si práci drží

Zdaleka přitom nejde jen o krátkodobé závazky. „Většina našich zakázek je dlouhodobých, v některých podnicích máme naše zaměstnance „přidělené“ již několik let. Samozřejmě zde hraje roli fluktuace – máme stanovené počty pracovníků, které musíme zajistit a zároveň pokrýt fluktuaci. Nejvyšší fluktuace je u nejméně odborných pozic, jako je operátor výroby. Naopak nejnižší je u těch nejodbornějších profesí, k nimž patří například svářeči.

Někdy se podle Suchánka stává, že firma dočasně najaté pracovníky zaměstná a agenturní pracovníci se tak stanou kmenovými zaměstnanci firmy. „Ti kvalifikovaní ale raději zůstávají dál agenturními zaměstnanci, protože často dosáhnou na lepší platové podmínky a další firemní benefity, jako je stravné, ošatné a příspěvek na bydlení,“ uzavírá Adrian Suchánek.

Zdroj: novinky.cz

NOVINKY

Novinky

Vybrané příklady našich vážených klientů
 

BNFC zpravodaj

Stáhněte si náš atuální zpravodaj, který je k dispozici v online verzi. Najdete zde aktuálně dostupné lidské zdroje ve Vašem regionu, semináře, školení, tipy, rady, zajímavosti.

Jižní Morava - zde

Východní Čechy - zde

Severní Čechy - zde

České Budějovice - zde

Plzeňský kraj - zde

Praha - zde

Severní Morava - zde

Liberecký kraj - zde

Najdete nás na Facebooku

7 TRENDŮ, KTERÉ PŘINESLA RECESE DO VZDĚLÁVÁNÍ
Bylo, nebylo. V porevolučním období, v čase velkých rozjezdů a plánů, kdy se firmám dařilo, vzkvétaly a snažily se z trhu urvat co největší díl, kralovaly ve vzdělávání velké rozvojové projekty. Zejména oblast obchodu byla notně posilována, zatímco manažerské vzdělávání přicházelo někdy na řadu až ve druhém kole. S recesí se mnohé změnilo. Více zde.

Stáhněte si aktuální znění Zákoníku práce
Zákoník práce ve znění účinném od 1.1.2013, naposledy novelizován zákonem č. 385/2012 Sb. ze dne 24.10.2012. Stáhněte zde

Spolupracujeme:

Víte, že ....

Na čelním místě v černé knize manažerských hříchů je -nedůslednost!
Kdosi moudrý prohlásil: „Jediná věc, ve které jsme my lidé opravdu důslední, je naše nedůslednost.“ V tomto bodě mají manažeři opravdový problém. Jestliže vyhlásí změnu, zadají úkol, domluví se na čemkoli,... a zapomenou se zeptat, zda k tomu opravdu došlo, jednoduše nebudou mít výsledky.

Citát dne

Brown H. Jackson: Neříkejte, že nemáte dost času. Máte k dispozici úplně stejně hodin denně, kolik měl Michaelangelo, Kryštof Kolumbus, T.A.Edison, Albert Einstein nebo Winston Churchill...